Červen 2008

Turecký tisk oslavuje fantastický comeback svých fotbalistů

16. června 2008 v 18:52 | Sport.cz

Turecký tisk oslavuje fantastický comeback svých fotbalistů

Jako "fantastický comeback" hodnotní v pondělí turecký tisk nedělní zápas svých fotbalistů s českou reprezentací na mistrovství Evropy, který Turci z nepříznivého stavu 0:2 otočili během poslední čtvrthodiny na 3:2. Díky tomu postoupilo Turecko do čtvrtfinále, zatímco český tým se po zápase ve skupině vrací domů.
/* <![CDATA[ */ Article.fillArray( 112, 'http%3A//im.sport.cz/011/112-video-cyeb9.flv', 'http%3A//im.sport.cz/548/105482-free-fcx3d.jpg', 'Češi ztratili vyhraný zápas s Tureckem a na Euru končí.', 'ČTK', 'http://www.ctk.cz', 'me08_fotbal' ); Article.initVideo( 'videos' ); /* ]]> */ 16. 6. 2008 09:08ANKARA
"Od 0:2 k vítězství," hlásá na titulní straně deník Hürriyet. Podle něj je Turecko po triumfu své fotbalové jedenáctky "opilé vítězstvím". "Fantastický comeback," pokračuje dále list. Tureckému týmu se podařilo zapsat do historie, jak to ostatně po vítězném utkání prohlásil trenér Fatih Terim, dodává.
"Je to jako epopej," píše deník Milliyet. Podle něj se turecké reprezentaci podařil zázrak. List vyzdvihuje především výkon hrdiny večera, útočníka Nihata Kahveciho, který dal dva góly těsně před koncem utkání - v 88. a 90. minutě.
Komentátor deníku Milliyet soudí, že Chorvaty čeká v pátečním čtvrtfinále těžký zápas. Turky, kteří si nyní maximálně věří, bude velmi těžké překonat, píše Milliyet. "Hráči se jen tak nenechají porazit," dodává list.
"Česko OUT", hlásá proislamistický deník Yeni Safak. Podle něj se podařilo Turecku dostat mezi osm nejlepších týmů Evropy poté, co "rozdrtilo svého soupeře".
"Turecký zázrak, tato pocta náleží celému Turecku," píše na titulní straně deník Aksam. Referuje rovněž o tom, jak se Turci po závěrečném hvizdu vydali do ulic slavit vítězství svého týmu. Bujaré oslavy se konaly po celé zemi, poznamenává agentura AFP.
Zápas Česko vs. Turecko na Sport.cz
REFERÁTČeští fotbalisté darovali čtvrtfinále Turkům
ON-LINEČesko vs. Turecko
BRÜCKNERZávěr zápasu? Totální kolaps!
KOLLERLoučení s reprezentací si představoval jinak
EXPERTINároďák si asi myslel, že už se nic nemůže stát
OHLASYVýbuch, píše o vyřazení český tisk

Kapitán Ujfaluši: Pořád vyřazení nevěřím

16. června 2008 v 18:50 | Sport.cz
Smutný Tomáš Ujfaluši po zápase s Tureckem
Smutný Tomáš Ujfaluši po zápase s Tureckem
foto: Michaela Říhová, Právo

Kapitán Ujfaluši: Pořád vyřazení nevěřím

Jako kapitán tým k úspěchu nedovedl. Reprezentační stoper Tomáš Ujfaluši mohl jen smutně sledovat křepčící Turky, kteří vystavili českým fotbalistům na ME stopku už po základní skupině. "Je to neuvěřitelné, pořád tomu nevěřím. Po pětasedmdesáti minutách vedeme dva nula a prohrajeme. Myslím si, že to se asi už nikdy nestane," smutnil po nedělním ženevském utkání Ujfaluši.
16. 6. 2008 18:11

Zažil už jste podobný kolaps?

Nezažil a doufám, že už znovu nezažiju.

Kde byla chyba při třetím gólu? Nevyšel ofsajd systém?

Nevím, jestli ofsajd byl, nebo ne. Altintop byl sám, jeden z nás proti němu vyrazil. Přesto Nihat dostal míč. Tak se prohrávat zápasy nesmí.

Kontrast mezi první a druhou půlí byl značný. Proč?

Měli jsme více sil, oni po přestávce hráli vabank. Tlačili se všemi hráči dopředu, všechno dali na jednu kartu. Vsadili na stejnou věc, jako my proti Portugalsku.

Byli jste kousek od postupu. Zklamání je určitě obrovské...

Nedá se popsat, co člověk cítí a drží v sobě. Asi se to projeví, až odjedeme domů. Uvědomíme si, že jsme byli na dosah na čtvrtfinále, kde je už možné všechno. Prohráli jsme si zápas sami, škoda.

Co týmu chybělo k postupu mezi nejlepší osmičku mistrovství?

Měli jsme zůstat u hry z prvního zápasu a sbírat body. Než hrát hezký fotbal a prohrávat. Byla to i smůla, dneska to nebyl náš den.
Zápas Česko vs. Turecko na Sport.cz
REFERÁTČeští fotbalisté darovali čtvrtfinále Turkům
ON-LINEČesko vs. Turecko
BRÜCKNERZávěr zápasu? Totální kolaps!
KOLLERLoučení s reprezentací si představoval jinak
ČECHKdykoli jsem se zvedl, tak mi napadaly klacky pod nohy
EXPERTINároďák si asi myslel, že už se nic nemůže stát
OHLASYVýbuch, píše o vyřazení český tisk
NÁZORBrückner si vaz zlomit musel
HODNOCENÍBrückner: Chtěl bych okusit nesnesitelnou lehkost bytí
KAPITÁNUjfaluši: Pořád vyřazení nevěřím
ROSICKÝBylo mi smutno
MATĚJOVSKÝSnad je vaz v kotníku jen natržený

Dá se někomu něco vyčítat?

Proč? A komu? Vždycky je to o týmu. Těžko se mi mluví, vše mi dojde později.

Bolí víc vyřazení na MS 2006 v Německu nebo to letošní?

Německo nebolelo jako tohle. Tam jsme o postup po hloupých chvílích přišli sami. Tady byl postup na dosah. Měli jsme to dotáhnout do vítězného konce.

S reprezentací se loučí několik hráčů i trenér Brückner...

Spíme na hotelu, bude čas na poděkování i rozlučku. Mrzí nás to nejen kvůli trenérovi, ale i kvůli klukům, co jsou tady s námi naposledy. Mohli jsme rozloučit důstojně.

Plánujete pro trenéra poděkování, že táhl národní tým šest let?

To ještě vymyslíme, byly to nádherné a úspěšné roky. I když jsme se dvakrát po sobě nedostali ze skupiny, budeme vzpomínat my i fanoušci v dobrém udělal strašně moc.

Co budete dělat po ME?

Pojedu za známými do Florencie. Budu odpočívat, loučit se už nebudu.

Už můžete potvrdit své nové angažmá?

Zatím ne, nemám náladu. Ani to není vhodné, uvidíme během týdne nebo dvou.
Redaktory Práva a Sport.cz na ME přepravuje Auto Janák
Tomáš Fliegl (Ženeva),Sport.cz

Čeští fotbalisté už vydělali 223 miliónů, o dalších 75 hrají v neděli

13. června 2008 v 16:48 | Sport.cz
Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner
Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner bude muset zapřemýšlet, jak vydělané peníze rozdělí.
foto: Michaela Říhová, Právo

Čeští fotbalisté už vydělali 223 miliónů, o dalších 75 hrají v neděli

Zbavme se iluzí! V nedělním utkání české fotbalové reprezentace s Tureckem nepůjde jen o úspěch, čest a slávu, ale hlavně o velké peníze. Na stadiónu v Ženevě se totiž bude válet 75 miliónů korun, které mohou Brücknerovi svěřenci v případě vítězství a cesty do čtvrtfinále evropského šampionátu zinkasovat. Pětadvacet za výhru, padesát za postup dál!
13. 6. 2008 16:16PRAHA
Plných čtyřicet procent z této sumy připadne podle dohody uzavřené ještě před ME s generalitou fotbalového svazu jim. Jestliže tedy v neděli večer v Ženevě čeští fotbalisté Turky porazí a do čtvrtfinále zamíří, budou si trenéři a členové realizačního týmu mezi sebe dělit dalších 23 miliónů.

Dosavadní zisk 223 milionů

Už teď si český fotbal libuje, neboť vydělal solidní peníze. Za postup na evropský šampionát totiž bral od UEFA 198 miliónů korun, za vítězství v úvodním utkání nad domácím Švýcarskem přidal dalších 25 miliónů. Suma sumarum - 223 miliónů korun. Peníze jsou to sice slušné, ale náš fotbal by chtěl samozřejmě víc.
"Proč ty peníze nezvednout, když se na trávníku válí?" hází do placu svůj obvyklý bonmot místopředseda svazu a strahovský ministr financí Jaroslav Vacek, jenž dávno před prezidentem Klausem tvrdil, že peníze jsou pro něho vždy až na prvním místě.

UEFA je letos štědrá

Na letošním EURO se hraje pomalu o jednou tak velké peníze, než na předchozím šampionátu před čtyřmi lety v Portugalsku, neboť UEFA odměny a postupové bonusy výrazně zvýšila.
V Portugalsku vypadla česká reprezentace až v semifinále, za což našemu fotbalu přišlo na účet 321 miliónů. Letos sehrála ve Švýcarsku teprve dva zápasy a už vydělala více než dvě třetiny této sumy.
Vacek v této souvislosti jen tak mimoděk připomene, že při triumfálním tažení české reprezentace Anglií před dvanácti lety se hrálo o finance na dnešní dobu úplně směšné. Vždyť Němci tehdy brali za titul evropských šampiónů necelých sedm miliónů eur, což v dnešním přepočtu představuje 175 miliónů korun, česká reprezentace pak za účast ve finále a stříbrné medaile inkasovala 140 miliónů.

V Chile pět tisíc za stříbro

Hodně úsměvně v souvislosti s milióny, o které se na letošním evropském šampionátu hraje, působí vzpomínky pamětníků největších úspěchů našeho fotbalu. Těch, kteří přivezli stříbro z mistrovství světa v Chile v roce 1962, stejně jako těch, co pod vedením Václava Ježka vybojovali evropské zlato v památném Bělehradu 1976.
"Tenkrát nám dali za stříbrné medaile odměnu pět tisíc korun. Tedy těm, kteří odkopali všech šest zápasů. Střídající hráči dostali o patnáct stovek míň a náhradníci museli být vděčni za polovinu. Ale tím to nekončilo, protože nám po návratu chtěli chilské prémie ještě zdanit. Měl jsem pusu proříznutou, takže jsem bafuňářům řekl, že jestli nám těch pět tisícovek zdaní, ať je pošlou rovnou na Vietnam, protože už tehdy existovaly různé Fondy solidarity," pobaveně se nad dnešním kolotočem peněz usmívá Josef Masopust.
"To my na tom už byli lépe. Za vítězství ve finále jsme dostali dva tisíce korun na hlavu. K tomu osm tisíc za výhru v semifinále proti Holanďanům, což dohromady představovalo deset tisíc. Moc se nám to nezdálo, takže jsme šli jako deputace za vedením. Já, Tono Ondruš a Ivo Viktor. Bafuňáři nakonec změkli a na prémiích přihodili. Tehdejší šéf fotbalu Tománek zařídil, že jsme od tělovýchovy dostali dalších šest tisíc, prezident Husák s předsedou vlády Štrougalem nám k Řádu práce přidali ještě dvacet. Nakonec jsme brali víc než Němci, protože jsme si přišli na šestatřicet tisíc. Až na to, že nám peníze vyplatili v korunách a jim slíbených třicet tisíc v markách," prozrazuje po letech zlatý hrdina z Bělehradu Karol Dobiaš.

Už teď dva milióny na hlavu

Česká výprava už teď v Seefeldu ví, že si hráči spolu s realizačním týmem budou mezi sebou dělit nějakých 65 miliónů. To proto, že se ještě před cestou do Rakouska reprezentace dohodla s tuzemskou fotbalovou generalitou na klíči, podle něhož se budou vydělané prachy porcovat. Po odečtení pobytových nákladů a výdajů na všechno, co s účastí na šampionátu souvisí, připadne polovina z vydělaných peněz fotbalovému svazu, deset procent půjde na rozvoj mládežnického fotbalu a zbylých čtyřicet bude patřit hráčům.
Až dosud vydělala reprezentace na EURO 223 miliónů, přičemž náklady na pobyt se odhadují na 60 miliónů. Porcuje se tudíž 163 miliónů, z nichž zmiňovaných 65 miliónů připadá hráčům, trenérům, doktorům, masérům a těm, kteří v realizačním týmu figurují. Přibližně 32 lidem. Čistě teoreticky tak připadají dva milióny na hlavu.
Ovšem čistě teoreticky, protože o odměnách rozhoduje a hráčům i svým spolupracovníkům v realizačním týmu je přiděluje trenér Karel Brückner. A ten jak známo po posledním evropském šampionátu v Portugalsku přidělil sám sobě osobní prémii 15 miliónů...
Zdeněk Pavlis,Sport.cz

Policie bere duel Česka s Tureckem jako rizikový

12. června 2008 v 21:53 | Sport.cz
Provizorní vězení bude v Ženevě připravené na fotbalové výtržníky.
Na fotbalové výtržníky čeká během Eura provizorní vězení.
foto: Martial Trezzini, ČTK

Policie bere duel Česka s Tureckem jako rizikový

Mezi rizikové zápasy zařadila švýcarská policie nedělní utkání české fotbalové reprezentace na Euro 2008. Čeští fotbalisté se utkají v Ženevě s Tureckem v boji o druhé postupové místo ze skupiny A. Podle šéfa české policejní mise na Euru Jaroslava Šlégla hrozí v ulicích konflikty, nikoli však mezi českými a tureckými fanoušky, ale především ze strany domácích Švýcarů vůči Turkům.
12. 6. 2008 15:11PRAHA
"Policisté ze Ženevy očekávají problémy mezi Švýcary a Turky, protože zaprvé Turci Švýcary vyřadili a pak tam nejsou žádné zvláštní dobré vztahy mezi nimi. V každém případě je to naše utkání s Tureckem označeno jako rizikové," řekl Právu Šlégl.
Za to před i po druhém utkání ČR v základní skupině, ve kterém naše reprezentace podlehla ve středu Portugalsku 1:3, nezaregistrovali čeští ani švýcarští policisté žádné větší problémy.
"Následky posledního zápasu byly minimální. Zřejmě to bylo způsobeno tím neúspěchem. Pouze jeden Čech byl zajištěn takzvanou preventivní vazbou, protože byl v těžkém stavu opilosti. Měl více než dvě promile alkoholu, ale po čtyřech hodinách byl propuštěn, bez pokuty. Jinak žádná krev českých diváků netekla," popsal středeční den a noc Šlégl.
rav,Právo

Kritika na výkon Milana Baroše v duelu s Portugalskem

12. června 2008 v 21:51
Může mi někdo říct, proč pan Bruckner pořád dává šanci nevýraznému útočníkovi, který neví co to je gól?Myslím si, že kdyby byl Baroš vystřídán za Václava Svěrkoše hra by byla oživena o útočníka, který v této sezóně zářil!

Pan Bruckner má své hráče a ty bude dávat do sestavy pořád a cojen to půjde a mladým, aktivním, perspektivním hráčům prostě šanci podívat se na hřiště nedá!!


Trenér Brückner Portugalce Quaresmu neproklíná

12. června 2008 v 21:43 | Sport.cz
Zamyšlený trenjér Karel Brückner při tréninku českého týmu na basilejském stadiónu St. Jakob Park.
Zamyšlený trenér Karel Brückner při tréninku českého týmu na basilejském stadiónu St. Jakob Park.
foto: Michaela Říhová, Právo

Trenér Brückner Portugalce Quaresmu neproklíná

Čert aby Portugalce Quaresmu vzal! Kdyby Češi v neděli večer v posledním utkání skupiny A s Tureckem jen remizovali, rozhodne o postupujícím do čtvrtfinále kvůli gólu čtyřiadvacetiletého snajpra z FC Porto penaltová loterie. Doyen na trenérské lavičce české fotbalové reprezentace Karel Brückner přesto autora třetího portugalského gólu neproklíná.
12. 6. 2008 19:07SEEFELD
Trenér Brückner je nad věcí a třetím inkasovaným gólem se zdánlivě nevzrušuje. "Nebudu vykládat, jestli mě třetí branka mrzí nebo ne. Prostě jsme ji dostali. Kdybychom hráli v opačném gardu a znali výsledek duelu Turků se Švýcarskem, mohli bychom skóre pohlídat. Ale to jsou kdyby, na něž se nehraje," pokrčil doyen rameny.

Historie nových pravidel Čechy varuje

Proč tolik vzruchu kvůli jednomu gólu? Před vzájemným soubojem mají totiž Česko i Turecko shodný počet bodů, skóre i všechny další ukazatele. A podle reglementu UEFA v takové situaci určí v přímém souboji týmů se shodnou bilancí postupujícího střely ze značky pokutového kopu.
Nebylo by to nic tak odstrašujícího. Jenže nová pravidla uváděná v platnost na ME nejsou české reprezentaci nakloněna.
EURO 1996 v Anglii a pravidlo o zlatém gólu to dokládá. Bierhoff v nastavení odsoudil Uhrinovu družinu ke stříbrnému pláči. EURO 2004 a pravidlo o stříbrném gólu je toho také důkazem. V poslední minutě prvního nastavení semifinále Dellas hlavou setnul české finálové naděje. A teď penaltová loterie...
Takže bude Brücknerův tým Quaresmu proklínat? "Vůbec ne, protože o pravidlu víme už delší dobu. Bývalý mezinárodní rozhodčí Jozef Marko, jenž je ve službách UEFA, nám dal ještě před šampionátem školení. Nebudeme se na ten gól vymlouvat," ujišťuje Brückner.

Penalty hlavní nebudou

Český tým bude pokutové kopy samozřejmě důsledně pilovat. "Rozhodně se na ně zaměříme, stejně tak se bude i Petr Čech věnovat jejich maření," usmívá se Brückner. "Ale nebude to klíčový bod naší přípravy. Nechceme hrát proti Turecku na remízu a spoléhat na náhodu. Naší prioritou je vyhrát v devadesáti minutách," nemíní kouč českého týmu dopustit variantu, že by o osudu jeho týmu měla rozhodnout vrtkavá penaltová loterie.
Ani hráči nejsou této myšlence nakloněni. "Penalty jsou určitě lepší než los, jenž by také mohl rozhodovat. Musíme ale udělat všechno, abychom zápas zvládli v devadesáti minutách a pokutové kopy vůbec nepřipustili," míní brankář Petr Čech, jenž si rozstřel nedávno vyzkoušel ve finále Ligy mistrů v brance Chelsea proti Manchesteru United. Tam neuspěl.
Penaltový rozstřel příliš nevoní ani Liboru Sionkovi. "Byl bych nerad, aby došlo na takovou loterii," říká hráč patřící dánskému FC Kodaň.
A kdo by si na střelbu z jedenáctimetrové vzdálenosti troufnul? "Pokud se mi zápas povede a budu v dobrém psychickém rozpoložení, klidně půjdu," tvrdí Sionko.
"Jména vybereme dopředu, kluci budou určeni ještě před začátkem zápasu. Pokud to bude nutné, po jeho konci už jen zkonzultujeme, jestli se daní hráči cítí dobře," medituje Brückner nad vidinou penaltové hrozby.
Radek Malina (Seefeld),Právo

Ibrahimovic konečně zase pro Švédy skóroval a stálo to za to

11. června 2008 v 15:52 | Sport.cz
Kliknutím obrázek zavřete.

Ibrahimovic konečně zase pro Švédy skóroval a stálo to za to

Od října roku 2005 čekal Zlatan Ibrahimovic, než se mu znovu podaří vstřelit branku ve švédské fotbalové reprezentaci. Na další gól si ale kanonýr milánského Interu vybral správný čas, v úterý otevřel skóre v zápase ME proti Řecku a dal zatím asi nejhezčí branku šampionátu. "Nedal jsem gól už hodně dlouho, ale když to bylo důležité, tak se to povedlo," usmíval se střelec po zápase.

/* <![CDATA[ */ inquiry.ID = '7281'; inquiry.fetch(); /* ]]> */ 11. 6. 2008 11:54PRAHA
Řekové si byli dobře vědomi kvalit Ibrahimovice a už od úvodního výkopu ho měl na starosti obránce Sotiris Kyrgiakos. "Pronásledoval mě celý zápas a odvedl dobrou práci. Ale když jsem se dostal do šance, povedlo se mi ho setřást," narážel Ibrahimovic na moment před úvodní brankou zápasu.
V 67. minutě si přiťukl balon s Larssonem a napálil jej kříznou ranou z hranice vápna do horního rohu řecké branky. Záplava žlutých dresů na stadiónu v rakouském Salcburku mohla vypuknout v jásot. "Viděl jsem nalevo volný prostor, kam by se dalo trefit. Byl to fantastický pocit," radoval se Ibrahimovic z devatenácté branky v 51. zápase za Švédsko.
"Byl to nádherný gól, prvotřídní zakončení," rozplýval se švédský kouč Lars Lagerbäck, jenž Ibrahimovice dvacet minut před koncem utkání vystřídal. Sám hráč se totiž cítil unavený, přece jen měl před turnajem potíže s kolenem. Gól a vítězství týmu mu ale dodává novou energii a věří si teď i na duel se Španěly. "Turnaj pro nás začal dobře, teď zkusíme uspět i v dalším zápase."

Nespokojený Rehhagel

Na posledním Euru se mohli Řekové pyšnit dokonalou defenzívou, která je dovedla až k historickému zlatu. Ale na úvod letošního šampionátu inkasovali hned dvakrát, takže německý kouč národního týmu Otto Rehhagel nemohl být spokojený.
"Nelíbilo se mi, jak si hráči přihrávali v defenzívě. Chtěl jsem po nich, aby posílali balony dopředu. Jestli chceme hrát jinak, tak bysme taky mohli dostat pět gólů za poločas," rozčiloval se. "Chceme vyhrát další dva zápasy. Ale jestli budeme hrát tak, jako se Švédy, tak je nevyhrajeme," dodal Rehhagel

Brückner: Je jasné, jakými zbraněmi musíme na Portugalce

11. června 2008 v 15:49 | Sport.cz
Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner
Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner
foto: Michaela Říhová, Právo

Brückner: Je jasné, jakými zbraněmi musíme na Portugalce

Už jen hodiny scházejí do dalšího vystoupení českých fotbalistů na mistrovství Evropy. V souboji proti Portugalsku chtějí oba celky navázat na výhru v prvním zápase, svěřenci trenéra Karla Brücknera ale na rozdíl od soupeře herně nepřesvědčili. "Portugalci mají lepší složení ofenzivy, tomu se musíme přizpůsobit," varuje před sílou útočné vozby soupeře český kouč.
11. 6. 2008 13:56ŽENEVA
Proti Švýcarsku byli Češi zejména ve druhém poločase pod tlakem, jen díky výbornému brankáři Petru Čechovi a gólu střídajícího Václava Svěrkoše mají na svém kontě tři body. Ve středu v Ženevě ale musejí svůj výkon zlepšit. "Chyběla nám invence a kreativita v útočné fázi. Posledních pět nebo deset minut jsme měli být více na míči a neměli jsme se nechat tak zatlačit," vyjmenoval hlavní nedostatky ve hře Brückner. S obrannou činností i výsledkem jsem ale spokojený," dodal kouč na úterní předzápasové tiskové konferenci.
PŘED ZÁPASEM S PORTUGALCI NA ME
JANKULOVSKIPortugalci jsou vynikající, Ronalda musíme zdvojovat
POBORSKÝNa slavný gól Portugalcům už nemyslím
PŘESUNČeši se už v Ženevě chystají na Portugalce
UJFALUŠINevím, proč by fanoušci neměli být spokojeni
RADAZkuste Portugalce provokovat, radí internacionál Vlk
PREVIEWProti Portugalsku chtějí Češi vykročit za postupem
Ke druhému duelu základní skupiny A odcestoval i Zdeněk Pospěch, jenž pro horečky zmeškal zahajovací duel šampionátu. "Všichni hráči jsou k dispozici," potvrdil trenér. Nasazení beka FC Kodaň se očekávat nedá, do obrany Brückner podle svých slov sahat nehodlá. "Je pravděpodobné, že nějaké změny budou," nevyloučil ovšem kouč obměnu kádru na jiných postech.

Češi budou spoléhat na vlastní styl

Portugalsko porazilo Turky 2:0, několikrát trefilo tyč a mělo další šance. Přestože času na taktickou přípravu příliš není, má realizační tým soupeře zmapovaného. "Portugalci jsou až moc dobře čitelní. Teď je času méně, než proti Švýcarsku. Více budeme spoléhat na vlastní styl," nastínil své plány český lodivod.
Brückner má jasno i o zbraních, které by na soupeře měly platit. "Našimi zbraněmi by měly být chytrost, kreativita, invence, týmová hra. Nemáme takovou ofenzivní sílu co Portugalci. Což ale neznamená, že jsme slabší," věří svým svěřencům trenér, jenž nevidí v utkání favorita. "Favoritem ve skupině jsou Portugalci, v zítřejším utkání favorit není."
Středeční zápas začne v 18:00, rozhodovat ho bude Řek Kyros Vassaras. Přímý přenos vysílá Prima, on-line reportáž můžete sledovat na Sport.cz.
Redaktory Práva a Sport.cz na ME přepravuje Auto Janák
Tomáš Fliegl (Ženeva),Sport.cz

Podle rumunského kouče už Francie není tak silná jak bývala

10. června 2008 v 19:08 | Sport.cz
Rumunský trenér Victor Piţurcă
Rumunský trenér Victor Piţurcă
foto: Bogdan Cristel, Reuters

Podle rumunského kouče už Francie není tak silná jak bývala

Trochu Francouze vytočil. Kouč Rumunů Victor Piţurcă se totiž po bezbrankové remíze svého týmu v zahajovacím duelu skupiny C s reprezentací galského kohouta nechal slyšet, že soupeř nebyl tak silný, jako kdysi býval. "Možná má pravdu. Nebo se rumunští hráči hodně zlepšili," promptně reagoval kouč Francouzů Raymond Domenech na štiplavou poznámku rumunského kolegy.
10. 6. 2008 11:30PRAHA/ZÜRICH
Piţurcă byl spokojen. Podle něho šlo o fyzicky hodně náročné utkání, jež přineslo oběma týmům uspokojivý výsledek. "Samozřejmě, i my chtěli a mohli získat tři body, protože Francouzi už nejsou tak silní, jako bývali," přidal zajímavý postřeh kouč Rumunů, který v průběhu druhého poločasu střídal největší hvězdu týmu Adriana Mutua. "Nic mu nebylo. V průběhu přípravy ale nemohl odehrát všechno, takže i 75 minut na trávníku pro něho bylo důležitých," pronesl Piţurcă na adresu útočníka italské Fiorentiny.
"V průběhu prvního poločasu jsem měl trošku obavy, protože naši hráči dostávali žluté karty. O přestávce jsme si ale řekli, že už další kartu nedostaneme, což se nám podařilo splnit," našel další důvod ke spokojenosti Piţurcă.
Více o utkání Rumunsko - Francie najdete zde.
Jednou z příčin, proč jeho svěřenci proti favorizované Francii uhráli remízu, by mohl být fakt, že v týmu země galského kohouta nastupuje několik až příliš starých hráčů. "Jsou zkušení, ale asi jsou unaveni hraním na finálových turnajích," myslí si Piţurcă, který se už chystá na další zápas proti Itálii. "Nechceme to utkání prohrát," přeje si.

Domenechova předpověď se potvrdila

Nespokojený byl naopak po zápase Raymond Domenech, kouč Francie. Už po rozlosování šampionátu říkal, jak obtížná skupina jeho svěřence čeká, v čemž mu dalo hned úvodní střetnutí za pravdu. "Všechny čtyři týmy jsou dobré a kvalitně připravené. Tvrdil jsem to před šesti měsíci, pondělí má slova jen potvrdilo," posteskl si Domenech.
"Všichni to budeme mít těžké až do samého konce, protože v naší skupině se bude vyhrávat hodně těžce. Ještě ale před sebou máme dvě utkání," nechal se slyšet Francouz. "Samozřejmě že i já bych byl raději, kdyby namísto bezgólové remízy přinesl zápas spoustu šancí a my ho vyhráli třeba 10:0, jenže to se nestalo," řekl smutně a dodal, že jeho svěřenci musí ve zbylých dvou střetnutích předvést kvalitnější výkon.

Zdravotní problémy má i Henry

A jaké jsou podle Domenecha důvody francouzského neúspěchu? "Rumuni dobře bránili. V kvalifikaci hráli dvakrát proti Nizozemsku a pokaždé udrželi čisté konto," uvedl kouč, který se nemusel obejít bez služeb Patricka Vieiry. "Už cítí lépe a trénuje s námi. Doufám, že na turnaji vydržíme ještě nějaký ten týden a on se dá zdravotně do pořádku," vyhlíží návrat záložníka Domenech.
Stoprocentně fit není ani útočník Barcelony Thierry Henry. "Thierry měl malé zdravotní problémy, takže nemohl nastoupit. Od úterý by už ale měl trénovat naplno," upřesnil důvody absence Henryho proti Rumunům.

Španělsko chce na ME konečně uspět, Řecko bude obhajovat

10. června 2008 v 19:07 | Sport.cz
Fotbalisté Řecka Dimitris Salpigidis (uprostřed), Pantelis Kafes (vlevo) a Nikos Liberopoulos se radují z branky.
Fotbalisté Řecka Dimitris Salpigidis (uprostřed), Pantelis Kafes (vlevo) a Nikos Liberopoulos se radují z branky - ilustrační fotografie
foto: ČTK/AP, ČTK/AP

Španělsko chce na ME konečně uspět, Řecko bude obhajovat

Úvodní dějství evropského šampionátu pomalu končí, neboť v úterý večer se v Innsbrucku, resp. Salcburku střetnou poslední čtyři týmy, jež se dosud fanouškům nepředstavily. Favorizovaní Španělé vyrukují proti Rusům, ve druhém zápase pak nastoupí úřadující evropští šampióni z Řecka proti Švédsku.

Anketa


/* <![CDATA[ */ inquiry.ID = '7279'; inquiry.fetch(); /* ]]> */ 10. 6. 2008 14:03PRAHA
Před čtyřmi lety v Portugalsku šokovali Řekové celou fotbalovou Evropu. Pod vedením německého kouče Otto Rehhagela dokráčeli až do finále, kde porazili domácí celek 1:0 a postarali se tak o největší překvapení turnaje. Triumf slavili s vysloveně defenizivní taktikou, s níž hodlají vyrukovat i nyní. Vždyť jejich kádr se oproti předchozímu šampionátu zase až tolik nezměnil, neboť v něm zůstalo deset hráčů, kteří přivezli na Peloponés zlato.
Nechybí mezi nimi střelec tří branek z Portugalska Angelos Charisteas, záložník Angelos Basinas či obránce Traian Dellas, jenž dal svůj jediný gól v semifinále českému týmu. Slabinu by mohl mít řecký výběr v bráně, protože gólmanská jednička Nikopolidis i dvojka Chalkias podávají nevyrovnané výkony.
Na šampionát postoupili Řekové z prvního místa, ba co víc - získali dokonce nejvíce bodů ze všech zemí, jež se o účast na EURO 2008 praly. Ze 36 možných jich nasbírali 31, neboť v kvalifikační skupině prohráli pouze s Tureckem 1:4 a remizovali s Norskem 1:1.

Favoritem jsou Španělé i bez Raula

Řekové sice titul obhajují, papírově největším favoritem skupiny D jsou ovšem fotbalisté Španělska. Tým vedený Luisem Aragonesem by konečně rád zlomil šampionátové prokletí, jež ho provází na všech posledních mistrovství světa i Evropy. Vždyť naposledy se Španělé probojovali mezi poslední čtyři týmy v roce 1984. "Letos to dokážeme," přísahal před cestou na EURO kouč Aragones, jehož nemají španělští fanoušci v přílišné oblibě.
Hlavně proto, že do kádru nepovolal útočníka Realu Madrid Raula, který v reprezentaci nastřílel ve 102 zápasech 44 branek a v letošním ročníku pomohl "bílému baletu" 18 góly k titulu. Do nominace se nevešel ani mladý supertalent z Barcelony, teprve sedmnáctiletý Bojan Krkič. Naproti tomu Fernando Torres, který se v premiérové sezóně v Liverpoolu trefil třiatřicetkrát, nechybí. Nejlepší střelec La ligy Daniel Güiza je trenérovi k dispozici také.

Rusové s nejmladším kádrem

Také fotbalisté Ruska, kteří v úvodním duelu skupiny D proti Španělům nastoupí, čekají na úspěch dlouho. Už celých dvacet let, neboť naposledy se radovali ze stříbrných medailí na ME v roce 1988. Na letošní závěrečný turnaj se svěřenci nizozemského trenéra Guuse Hiddinka probojovali až na poslední chvíli, za což děkovali hlavně Chorvatům. Ti totiž ve Wembley senzačně porazili domácí Anglii 3:2, čímž otevřeli ruské sborné brány na EURO.
Mimochodem - kouč Guus Hiddink dostal před šampionátem nabídku, aby šel trénovat londýnskou Chelsea. Odmítl, i když jej v Rusku platí její majitel Roman Abramovič.
Medaile z mistrovství Evropy:
TýmZlatoStříbroBronz
Rusko131
Řecko100
Španělsko110
Švédsko001
Ruský celek spoléhá především na propracovanou defenzivu a dravé mládí. Hiddink povolal do svého výběru, jenž má nejnižší věkový průměr ze všech účastníků turnaje, hned šestici hráčů ze Zenitu Petrohrad, který vyhrál letošní ročník Poháru UEFA. A další zajímavost - z celého třiadvacetičlenného kádru hraje pouze jediný fotbalista v zahraničí - Ivan Sajenko obléká dres německého Norimberku. Největší starosti bude mít Hiddink se složením útoku, protože kvůli disciplinárnímu trestu nebude moci nastoupit Andrej Aršavin a zraněné koleno ze šampionátu úplně vyřadilo Pavla Pogrebňjaka.

Švédové spoléhají na veterána

Čtvrtým týmem ve skupině jsou Švédové, kteří jsou popáté v řadě na velkém turnaji. Naposledy Skandinávci chyběli na MS 1998. Na posledním evropském šampionátu skončili po neúspěšném penaltovém rozstřelu s Nizozemskem ve čtvrtfinále. Tentokrát na EURO postoupili z druhého místa v kvalifikaci, se ztrátou dvou bodů na první Španělsko, s nímž jednou prohráli i vyhráli.
O ambicích Seveřanů hodně napoví už úterní úvodní duel s Řeckem. Hodně spoléhají na návrat veterána, 36letého útočníka Henrika Larssona, pro něhož to bude již šestý velký turnaj. Nad dalším útočníkem Zlatanem Ibrahimovicem z Interu Milán naproti tomu visí otazník. V italské Serii A se mu daří, ale v reprezentaci se naposledy trefil před necelými třemi lety, navíc má problémy s poraněným kolenem.
Vzájemné zápasy v rámci ME:
1960 ve Francii
Čtvrtfinále: Španělsko - SSSR 0:3
1964 ve Španělsku
Čtvrtfinále: SSSR - Švédsko (1:1 a 3:1)
Finále: Španělsko - SSSR 2:1 (šest minut před koncem rozhodl Marcelino Martínez)
1968 v Itálii
V kvalifikaci: Itálie - Rumunsko (3:1, 1:0)
1972 v Belgii
V kvalifikaci: Španělsko - USSR (0:0, 1:2)
Jan Cícha,Sport.cz

Češi čtyři dny tajili krádež v hotelu, zmizelo asi 18 tisíc

10. června 2008 v 19:05 | Sport.cz
Policie hlídá uzavřený trénink české reprezentace.
Německá policie dohlížela na trénink české reprezentace.
foto: Michaela Říhová, Právo

Češi čtyři dny tajili krádež v hotelu, zmizelo asi 18 tisíc

Čtyři dny tajila česká výprava krádež v jednom z pokojů seefeldského hotelu Dorint, kde bydlí fotbalová reprezentace. Z pátku na sobotu, v době, kdy bylo mužstvo v Basileji, se z něj ztratila částka ve výši asi 18 300 korun. Podle agentury DPA se případem zabývala rakouská policie. "Naši kriminalisté už byli na místě, vyslýcháme personál a provádíme vyšetřování," citovala DPA policejního mluvčího Manfreda Dummera.
10. 6. 2008 14:22 - 10. 6. 2008 17:58 AktualizovánoSEEFELD
Tiskový mluvčí výpravy Lukáš Tuček v úterý po poledni Právu řekl: "O ničem takovém nevím. Nikdo z naší výpravy nic nepostrádá."
Po čtvrté hodině odpoledne vydalo vedení "jalové" tiskové vyjádření: "V době nepřítomnosti českého národního týmu v hotelu Dorint v Seefeldu došlo ke zcizení hotovosti v hodnotě tří vstupenek z jednoho uzamčeného pokoje. Po návratu z utkání v Basileji a zjištění této skutečnosti byla přijata zpřísněná bezpečnostní opatření, provedeny personální změny v bezpečnostní službě na hotelu a vrácena finanční hotovost v plné výši. Tím považuje vedení české výpravy celou událost za uzavřenou a nebude ji dále komentovat."
Tuček odkázal na toto prohlášení i zahraničního novináře, který se na událost ptal na předzápasové tiskové konferenci. Stejně zareagoval i kapitán týmu Tomáš Ujfaluši. Kouč Karel Brückner na dotaz, zda by k tomu šlo něco říct, lakonicky odpověděl: "Nešlo."
Až po tiskové konferenci byl před českými médii Tuček konkrétnější: "Šlo o částku v hodnotě tří vstupenek I. kategorie na zápas EURO. Cenu si zjistěte sami. Během dvou hodin jsme v neděli vše vyřešili. Ochranka hotelu částku ihned uhradila a provedla personální změny. Tím jsme to považovali za vyřízené a nechtěli jsme to ventilovat. Jméno postiženého neuvedeme. O tom, že na hotelu byla policie, jsem nevěděl."
Na dotaz, proč tajil událost dál, když už byla informace zveřejněna, konstatoval: "Neměl jsem potřebné informace..." Cena jedné vstupenky je 250 eur, takže šlo o částku ve výši 750 eur, přibližně 18 300 korun.
Redaktory Práva a Sport.cz na ME přepravuje Auto Janák
Karel Felt (Seefeld),Právo

Fotbalisté se už v Ženevě chystají na Portugalce

10. června 2008 v 19:04 | Sport.cz
Trénink po vítězném utkání se Švýcarskem absolvoval v Seefeldu i uzdravený Zdeněk Pospěch (uprostřed vzadu).
Trénink po vítězném utkání se Švýcarskem absolvoval v Seefeldu i uzdravený Zdeněk Pospěch (uprostřed vzadu).
foto: Michaela Říhová, Právo

Fotbalisté se už v Ženevě chystají na Portugalce

S nejistotou vyrazili do Ženevy čeští fotbalisté. V úterý vedení národního celku potvrdilo informaci, že během cesty do Basileje na úvodní zápas proti Švýcarsku o víkendu z pokoje jednoho z hráčů zmizela blíže nespecifikovaná částka. Na místě byla policie, reprezentanti se ale už přesunuli do Ženevy, kde se ve středu ve druhém utkání základní skupiny A mistrovství Evropy utkají s Portugalskem.
10. 6. 2008 16:47 - 10. 6. 2008 17:37 AktualizovánoŽENEVA
Národní tým zamířil do Švýcarska z Innsbrucku před úterním polednem, let trval něco přes hodinu. Výprava zamířila do hotelu Kempinski u břehu Ženevského jezera, odkud mohou fotbalisté pozorovat místní vodotrysk Jet d'Eau. Populární atrakce je během Eura navíc vyzdobena velkým fotbalovým míčem, který se nad vrcholkem vodotrysku vznáší.
Kapitán Tomáš Ujfaluši a trenér Karel Brückner mají za sebou předzápasovou tiskovou konferenci, od 18:00 si fotbalisté vyzkouší místní Stade de Geneve. Zde se ve středu před 30 tisíci diváky pokusí udělat další krok k postupu do čtvrtfinále. S týmem odcestoval i uzdravený obránce Zdeněk Pospěch. "Všichni hráči jsou připraveni k zápasu," řekl na tiskové konferenci Brückner.
Více o krádeži v Dorintu čtěte zde.
Portugalci ale patří k favoritům šampionátu, v prvním utkání porazili 2:0 Turky. "Těžšího soupeře bychom na Euru těžko hledali, je to pro nás velká výzva. Musíme podat stoprocentní výkon," těší se na zápas střelec vítězného gólu proti Švýcarsku Václav Svěrkoš. "Portugalci jsou favoritem skupiny, zítra ale utkání favorita nemá," myslí si trenér Brückner.

Každý se dá ubránit

Finalista posledního kontinentálního mistrovství spoléhá na Cristiana Ronalda, který v dresu Manchesteru United nastřílel 42 gólů v sezóně. "Momentálně je to jeden z nejlepších hráčů, kteří jsou na fotbalových trávnících k vidění. Má úplně všechno, je obrovsky rychlý, s vynikající technikou. Každý se dá ubránit, s ním to bude mnohem těžší," uvědomuje si obránce Marek Jankulovski.
Naposledy se oba celky utkaly před necelými 12 lety, zápas rozhodl geniální lob Karla Poborského. Češi poté dokráčeli do finále, kde podlehli Německu. Portugalci si zahráli finále posledního domácího ME, ve finále je porazili Řekové. Středeční zápas začne v 18:00, rozhodovat ho bude Řek Kyros Vassaras.
Redaktory Práva a Sport.cz na ME přepravuje Auto Janák
Tomáš Fliegl (Ženeva),Sport.cz
Brückner vtipkoval. A za favorita označil Portugalsko

6. června 2008 v 18:11 | Sport.cz
trénink fotbalistů v Basileji
Basilej (od našeho zvláštního zpravodaje) - Evropský šampionát začíná! Česká fotbalová reprezentace dorazila v pátek do Basileje, kde se v sobotu představí ve svém prvním utkáním.
Půjde o zahajovací duel celého mistrovství, který svěřenci trenéra Brücknera sehrají se Švýcarskem. Také proto se o národní tým začínají zajímat zahraniční žurnalisté a televizní štáby. Bez větší nadsázky lze tvrdit, že jej sleduje celý svět.
V pátek odpoledne se před oficiálním tréninkem konala předzápasová tisková konference, vůbec první na mistrovství Evropy. Zúčastnil se jí kouč českého výběru a kapitán Tomáš Ujfaluši.
Pořadatelé ale tak velký zájem nečekali, a proto mnozí novináři museli stát.
Karel Brückner toho mnoho neřekl. Většina otázek se týkala témat, které již zodpověděl na soustředění v rakouském Seefeldu, kde má tým vybudovaný přípravný kemp.
"Jen bych se opakoval," řekl mimo jiné zkušený trenér. "Je zbytečné, abych popsal soupeře," uvedl osmašedesátiletý lodivod. Nakonec však o Švýcarsku přece jen něco dodal: "Jde o kvalitního protivníka, který je silný jako tým."
Žurnalisty z České republiky zajímal především stav Tomáše Ujfalušiho, jenž měl v průběhu soustředění svalové problémy. Jeho zdravotní stav už je v pořádku, mužstvu chybí jen nemocný Zdeněk Pospěch.
trénink fotbalistů v Basileji
větší obrázekAutor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Pokud by pravý obránce byl schopen nastoupit, možná by se objevil i v základní sestavě.
"Byla tam alternativa mezi Grygerou a Pospěchem. Asi bychom se rozhodovali na poslední chvíli. Jsem velice rád, že takové problémy s variantami mám. V uvozovkách," dodal kouč.
Na tváři českého trenéra se pak objevil úsměv, když se jeden z novinářů zeptal na to, zda je Koller připraven.
"Jan Koller, když hraje v reprezentaci, tak je vždy dobře připraven," odvětil Brückner.
Trenér národního týmu měl dobrou náladu, což se ukázalo o chvíli později. Celá tisková konference byla simultánně překládáná do angličtiny a němčiny. Na její závěr však sálem zazněla otázka ohledně favorita skupiny A.
"Souhlasíte s tím, že favoritem je Portugalsko?" ptal se jeden z novinářů. A Karel Brückner vypálil anglické "yes" a začal se smát.