Srpen 2008


Další olympijské zlato pro Česko získala oštěpařka Špotáková!

21. srpna 2008 v 23:22 | Sport.cz |  Sportovní zprávy

Další olympijské zlato pro Česko získala oštěpařka Špotáková!

Česká oštěpařka Barbora Špotáková se stala olympijskou vítězkou. Zlato v Pekingu vybojovala posledním hodem, kterým vytvořila evropský rekord 71,42 metru. O 64 centimetrů porazila Rusku Marii Abakumovovou, která v průběhu soutěže evropské maximum zlepšila jako první. Už před Špotákovou získali v Pekingu zlaté medaile střelci Kateřina Emmons a David Kostelecký.
21. 8. 2008 14:37 - 21. 8. 2008 14:57 AktualizovánoPEKING
Svým vítězným pokusem zaostala Špotáková jen o 28 centimetrů za světovým rekordem Kubánky Osleidys Menéndezové z roku 2005.
Úřadující mistryně světa vykročila za medailí hned prvním pokusem, kterým často soutěže rozhoduje, ale dlouho se zdálo, že na nejcennější kov nedosáhne. Špotáková zahájila finále českým rekordem 69,22, už před ní však hodila Abakumovová o deset centimetrů dál a usadila se v čele.
OLYMPIÁDA ON-LINE NA SPORT.CZ
Dění 13. dne olympiády sledujte on-line zde.
V polovině soutěže začalo na stadionu Ptačí hnízdo hustě pršet a zdálo se, že se pořadí na předních místech v nepříznivých podmínkách už nezmění. Předpoklady však postavila na hlavu neobyčejně svalnatá ruská oštěpařka.
Ve čtvrté sérii hodila Abakumovová 70,78 a překonala o 58 centimetrů loňský evropský rekord Němky Christiny Obergföllové. Do Pekingu přitom přijela dvaadvacetiletá rodačka z Irkutsku s osobním maximem 67,25 metru.
Špotákové se v mokru nedařilo atakovat hranici 70 metrů až do poslední série, v níž zmobilizovala síly a nečekanou soupeřku v boji o zlato přehodila. Sedmadvacetiletá česká atletka pak už jen čekala s napětím na závěrečný pokus Abakumovové, která předvedla jen 67,52 a skončila druhá.
Ostatní oštěpařky sledovaly boj o zlato z uctivé vzdálenosti. Bronzová Němka Obergföllová, která měla být hlavní konkurentkou Špotákové, hodila 66,13 metru. Až šestá skončila obhájkyně vítězství Menéndezová, za jejímž olympijským rekordem z Atén zaostala česká reprezentantka o jedenáct centimetrů.
Špotáková navázala na olympijské vítězství legendární oštěpařky Dany Zátopkové z Helsinek 1952.
LOH 2008 - ATLETIKA:
Ženy - oštěp:
1. Špotáková (ČR) 71,42 - evropský rekord, 2. Abakumovová (Rus.) 70,78, 3. Obergföllová (Něm.) 66,13, 4. Sayersová (Brit.) 65,75, 5. Neriusová (Něm.) 65,29, 6. Menéndezová (Kuba) 63,35, 7. Madejczyková (Pol.) 62,02, 8. Molitorová (Něm.) 59,64, ...v kvalifikaci 21. Klimešová (ČR) 57,25.

Šebrleho nakopla česká hymna pro Špotákovou

21. srpna 2008 v 23:14 | Sport.cz |  Sportovní zprávy
Roman Šebrle během olympijského desetiboje v Pekingu
Roman Šebrle během olympijského desetiboje v Pekingu

Šebrleho nakopla česká hymna pro Špotákovou

Stál ve výškařském sektoru a čekal ho poslední pokus ve skoku do výšky přes laťku na 214 centimetrech. Místo přípravy na pokus se ale Roman Šebrle hrdě postavil do pozoru, aby si poslechl českou hymnu. Stejnou píseň, kterou slyšel před čtyřmi lety na olympiádě v Aténách. Tentokrát zněla pro Barboru Špotákovou, Šebrleho minimálně dočasnou nástupkyni v roli české atletické olympijské vítězky.
21. 8. 2008 18:28PEKING
Obrazovka na stadiónu ho detailně zabírala, Šebrle se spokojeně usmíval. "Určitě mi to i trochu pomohlo," připouštěl. "Řekl jsem si: Kurnik, jsi na olympiádě, tak pořádně bojuj," vyprávěl světový rekordman. "Ani na výšce jsem se totiž necítil úplně nejlépe," vysvětloval.
Oproti kvalifikaci byl sektor oštěpařek otočený, náčiní z jejich rukou létala právě směrem k výškařskému sektoru, kde v tu dobu zrovna závodili desetibojaři. Šebrle i přes soustředění na svoji soutěž pozoroval zápolení své reprezentační kolegyně. "Stihl jsem to sledovat," přiznal.
Dojmy z výkonu Špotákové? "Byla fantastická! To by nenapsal žádný spisovatel. Posledním pokusem takhle daleko? To je bomba," uznale pokyvoval hlavou. Emoce neudržel v klidu. "Já už řval u toho prvního pokusu, myslel jsem, že bude stačit," tvrdil Šebrle, jehož v pátek čeká těžký úkol.
Pokud chce vyhrát se Špotákovou sázku, musí v předposlední disciplíně svého olympijského boje hodit dál než ona včera - 71,42 m. Pokud to nezvládne, dluží jí kartón šampaňského.
První den obhájce zlata:
100 m - 11,21 s (24. místo v disciplíně):
"Ta byla taková uvolněná, asi jsem se ještě bál o nohu. Mělo tam být víc síly."
Dálka - 768 cm (4. místo):
"Neumím ji skákat v dešti. To se potvrdilo."
Koule - 14,78 m (16. místo):
"Když kruh vyschne, dostane úplně jiné vlastnosti. Bylo to najednou struhadlo a na něj se neumím odsunout. Je to moje slabina, jeden pokus jako druhý."
Výška - 211 cm (1. místo):
"Ta byla super. Na 214 jsem měl smůlu, mohl jsem to skočit, ale laťku jsem shodil patami."
400 m - 49,54 (16. místo):
"Chtěl jsem ji rychle rozběhnout, abych si pak nevyčítal, že jsem to nezkusil a myslím, že se mi to povedlo. Ale člověk stejně v konci vždycky vytuhne."
Michal Osoba (Peking),Právo

Barbora Špotáková: V den výročí okupace jsem s Ruskou prohrát nechtěla!

21. srpna 2008 v 23:12 | Sport.cz |  Sportovní zprávy

Barbora Špotáková při jednom ze svých pokusů v kvalifikaci na MS v Ósace

Špotáková: V den výročí okupace jsem s Ruskou prohrát nechtěla!

Neskutečné, co Barbora Špotáková na olympijském stadiónu dokázala. Posledním pokusem přehodila ruskou oštěpařku Abakumovovou a za nový evropský rekord brala v Pekingu zlato. "Zázrak, který přišel právě v den čtyřicátého výročí ruské okupace. Nekrásnější byl a je právě pocit, že jsem udělala obrovskou radost tolika lidem u nás doma, že jsem v nich probudila pocit vlastenectví. Asi jako když lidé stavěli Národní divadlo," svěřovala se oštěpařská královna Barbora Špotáková.
21. 8. 2008 17:17

Co vám běželo hlavou po vítězném pokusu?

Vážně nevím. Pamatuji si jen, že přišla Polka Barbara Madejczyková a anglicky mi říkala: Bojuj až do konce.

Vy jste si ale také něco říkala....

Mám úplné zatmění, ani nevím, jestli jsem koukala na tribunu, na Lukáše...Možná: Pojď, Barunko.

Nechtěli za vámi přítel Lukáš a trenér Rudolf Černý skočit na plochu stejně, jako loni na mistrovství světa v Ósace?

Byli na tom stejně jako já. Jen jsme na sebe koukali, Ruda brečel, všichni brečeli, já brečela. A pak už jen vím, že holky na mě jedna za druhou naskákaly a objímaly mě.

Během závodu bylo vidět, jak jsou i vaši blízcí na tribuně nervózní.

Nevím, kdo z nich věřil, že vyhraji. Samozřejmě se jich zeptám a fakt by mě zajímalo, zda budou upřímní.

A co vy? Věřila jste až do posledního pokusu?

Absolutně ne, protože se mi pořád honily hlavou černé myšlenky. Napadlo mě, že je 21. srpen, že je čtyřicáté výročí okupace, Ruska vede a ještě má hozeno sedmdesát a půl. Neuvěřitelné, jak to nakonec dopadlo.

Ruska Abakumovová se nevídaně zlepšila. Není vám to až podezřelé?

Jasně, že to je zvláštní, když se takhle hrozně zlepší. O to těžší bylo ji porazit a o to lépe výhra chutná. A to se ještě během soutěže hrála ruská hymna (chodkyni Kaniskinové - pozn. red.), já stála a jen vrtěla hlavou.

Zdálo se, že i ostatní soupeřky přály triumf víc vám.

Bylo neuvěřitelné, jak mi ty holky fandily a jak se pak na mě sesypaly! Polka Barbara mě před posledním hodem mačkala, jakoby mi chtěla vtisknout všechnu svoji energii. A pak se na mě vrhla Obergföllová a také Steffi Neriusová ...

Myslíte, že i ony cítí k Rusce nedůvěru?

Určitě. Před měsícem neházela ani šedesát metrů, v Jerezu prohrála s Jarčou Klimešovou, protože dala osmapadesát ... Hrozně narostla, takže nedůvěru cítíme. O to víc vítězství chutná.

Její první dlouhý pokus vás musel rozhodit?

Ne, to vůbec. Ona se pořád zlepšovala, ale Honza Železný mě uklidňoval: Ty na to máš! To hodíš! Nenecháš jí to zlato! Trochu jsem tomu věřila, protože vím, že na vítězství jsem měla. Ale že to vyjde zrovna v dešti?

A navíc posledním pokusem...

Ale já jsem vždycky říkala, že jednou nádherně vyhraji posledním pokusem! Ale že takovýmhle? Je to prostě asi nejhezčí den, který se nedá ani popsat. Pokračování české oštěpařské tradice.

Ten déšť opravdu nevadil?

Věděla jsem, že umím házet daleko i v dešti jako v Zaragoze (tam hodila předchozí český rekord - pozn. red.),. Ale ztrácela jsem energii, pořád se mi hlavou honilo, že neumím házet poslední pokusy. A pak že je 21. srpen, že tenhle závod prostě otočit nejde...

Obrovské dojetí po závodě na vás bylo znát.

Já bulila jak želva do každé kamery, co jsem šla kolem. Hrozný.

I do kamer jste říkala, že jste chtěla zdolat Rusku v den výročí okupace?

Jo, ale do ruské jsem to neřekla, jsem srab! Na to jsem neměla.

Paní Zátopková mluvila o atletickém pánu Bohu. Už v něj věříte?

Teď už si myslím, že určitě existuje.

Jak se vám před životním hodem spalo?

Úplně v pohodě, ale přes den jsem měla dost silné návaly nervozity.

A co když jste ráno viděla slotu za oknem?

Pustila jsem si písničku Severní vítr je krutý, což mě uklidnilo. Když jsem jela na stadion, byla jsem nervózní jako pes, úplně se mi zvedal žaludek před prvním hodem, tak jsem si pustila walkmana a zrovna zazněla takhle písnička. Nervozita byla pryč.

Už máte naplánovanou oslavu?

Loni v Ósace jsme měli nakoupená piva, protože jsme čekali, že se bude slavit cokoliv. Letos ale absolutně nejsme připravení.

Teď o vás vaše oblíbená skupina Tři sestry konečně složí písničku, jak jejich zpěvák Fanánek slíbil.

Vážně? To vůbec nevím.


Olympijské hry v Pekingu začaly, oheň zapálil legendární gymnasta

9. srpna 2008 v 0:37 | Sport.cz |  Sportovní zprávy

Kliknutím obrázek zavřete.

Olympijské hry v Pekingu začaly, oheň zapálil legendární gymnasta

Devětadvacáté olympijské hry v Pekingu oficiálně začaly. Nad stadionem Ptačí hnízdo v čínské metropoli už plane olympijský oheň, který na závěr dnešního slavnostního zahájení zapálil legendární gymnasta Li Ning, šestinásobný medailista z her v Los Angeles.
8. 8. 2008 18:14 - 8. 8. 2008 18:51 AktualizovánoPEKING
Čtyřiačtyřicetiletý Číňan přezdívaný "Princ gymnastiky" získal v roce 1984 tři zlaté, dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili a při zapalování ohně se mu gymnastické schopnosti a odvaha hodily. Z plochy byl vytažen na lanech až nad tribuny hlavního olympijského stadionu a ve vzduchu desítky metrů nad zemí kroužil po jeho obvodu.
Fotogalerii ze zahájení OH najdete zde.
Postupně rozmotávaný virtuální svitek se záběry z olympijské štafety ho dovedl k rudě rozzářenému sloupu, na kterém pochodní zažehl plamen. Ten bude symbolicky dohlížet na olympijské dění až do 24. srpna.
Krátce před Li Ningovým výstupem těsně před půlnocí tamního času hry oficiálně zahájil čínský prezident Chu Ťin-tchao. Za sportovce pak férovou soutěž slíbila olympijská vítězka ve stolním tenisu z Atén Číňanka Čang I-ning.
Slavnostní zahájení v pátek zastavilo soutěžní program olympijských her, na kterých už začaly fotbalové turnaje. Ceremoniál se začátkem plánovaným na 8. 8. 2008 a 8:08 večer pekingského času odstartoval hodinovým programem, který představil čínskou historii. Autor ceremoniálu, filmový režisér Čang I-mou, se zaměřil především na čtyři velké vynálezy, které Čína dala světu - papír, knihtisk, kompas a střelný prach.

Součástí představení byly myšlenky Konfucia

Po představení, jehož součástí byly i citáty myšlenek filozofa Konfucia a spousta pyrotechnických efektů, zazněla olympijská píseň Ty a já, kterou zazpívali britská zpěvačka Sarah Brightmanová a čínská popová hvězda Liou Chuan.
Pak už na plochu nastoupilo všech 204 zúčastněných zemí v čele s Řeckem, kde začaly novodobé olympijské hry. Další státy byly seřazeny podle čínské abecedy, která stanovuje pořadí na základě počtu tahů v prvním znaku čínsky napsaného názvu země. Všichni členové výprav procházeli přes desku uprostřed obřího svitku, na níž zanechávali stopy v barvách duhy. Přehlídku tradičně uzavřeli domácí reprezentanti.
Česká výprava šla jako 162. v pořadí a slavnostní zahájení si nenechalo ujít zhruba sedm desítek českých olympioniků. Vlajku nesla dvojnásobná olympijská vítězka ve vodním slalomu Štěpánka Hilgertová, slovenskou vlajkonoškou byla její velká konkurentka Elena Kaliská.

Vlajky nesly sportovní hvězdy

Mezi dalšími vlajkonoši byla slavná basketbalová jména Číňan Jao Ming, Němec Dirk Nowitzki, Rus Andrej Kirilenko a Argentinec Manu Ginobili. Švýcarskou vlajku nesla tenisová světová jednička Roger Federer, americkou mílař Lopez Lomong, který dostal před hvězdami přednost díky svému životnímu příběhu. Jako malý uprchl z válkou zmítaného Súdánu do severní Keni a v roce 2001 byl v rámci akce amerických imigračních úřadů vybrán jako jeden z uprchlíků, kterým bylo nabídnuto přesídlení.
Slavnostního zahájení se navzdory debatám o porušování lidských práv v Číně zúčastnilo přes 80 hlav států a šéfů vlád, mezi nimiž nechyběli americký prezident George Bush, ruský premiér Vladimir Putin či francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Český prezident Václav Klaus ani premiér Mirek Topolánek na slavnostní zahájení nepřijeli, chyběli například i německá kancléřka Angela Merkelová nebo britský premiér Gordon Brown.
Bezprostředně před slavnostním zahájením v Pekingu se uskutečnil malý ceremoniál v Hongkongu, kde se kvůli ochraně zdraví koní konají jezdecké soutěže. Více než hodinový program v místě, kde bude soutěžit český reprezentant Jaroslav Hatla, sledovalo několik stovek návštěvníků.